категорії: новина

Гайдамаки повернулися з Сибіру

теґи: Гайдамаки, тур

ГайдамакиДнями відбулися перші концерти Гайдамаків в Росії. Гурт зібрав два повних зали у місті Сургут –нафтовидобувній столиці країни, найбільшому місті Західного Сибіру з кліматом Крайньої Півночі.

Подорож у Сибір нагадала музикантам власне відкриття Канади кілька місяців тому: красива земля, безмежні простори, щедра природа, багата на «чорне золото». Як індійці гурони та ірокези в Канаді, Югру (Ханти-Мансійський автономний округ, до якого належить Сургут) колись населяли місцеві народи ханти і мансі, які змушені були поступитись завойовникам і тепер майже зникають, не знаходячи спільну мову з державами. Вони зберігають свої традиції, не сприймають техногенної цивілізації, залишаються вірні силам природи і своїм богам. Здається, ніби читаєш книгу Фенімора Купера. Крім того, місцеві морози вище 30 градусів, над містом біла димка, сонце стоїть низько, темніти починає вже о першій дня. На площах зведені замки зі снігу та казкові льодяні скульптури.

Володимир Шерстюк, Гайдамаки: «Суворий край, щирі, помірковані люди, помітна мультикультурність: азербайджанці, татари, росіяни, українці. Серед них немає випадкових людей – усі працюють у нафо-газовій промисловості. Коли злітаєш на літаку вночі і бачиш безкрайній простір, вкритий вогнями від палаючих газових вишок – це видовище незабутнє. Розумієш, що саме на таких містах з родовищами корисних копалин та на роботі таких людей стоїть Росія.»

В Сургуті дійсно багато українців – вони переселялись сюди протягом століття за різних історичних умов, а особливо в 60-х, коли в Сибіру відкрили родовища нафти і газу. Українська громада Югри складає 300 тисяч осіб, але в Сургуті вона малоактивна. Тут, на відміну від діаспори в Польщі чи Канаді, друге покоління українців уже асимілювалося і вважає себе росіянами – коріння та мову пам’ятають лише старші люди. Саме вони запрошують в гості українських артистів, тепло приймають, професійно організовують концерти.

Гайдамаків слухали за радянською звичкою – чемно, спокійно, як у філармонії. Потім люди зізналися, що отримали культурний шок і ніколи нічого подібного не чули, що цілком можливо в умовах інформаційного вакууму, який там, на жаль, панує. «Хотілося б вірити, що колись в такому багатому краї, де живуть заможні люди, вони зможуть дозволити собі будь-який технічний засіб, будь-яку літературу, знайти в Інтернеті і прочитати будь-яку інформацію, щоб мати своє власне бачення буття,» говорить Іван Леньо, Гайдамаки.

Після концертів глядачі придбали усі останні альбоми Гайдамаків, які гурт привіз із собою. Доречі, у новий рік Гайдамаки увійшли з повністю готовим матеріалом до нового альбому, який вже чекає запису та видання. Пісні з нього вже звучать у концертній програмі гурту, деякі з них було успішно презентовано саме в Сургуті.