категорії: репортаж

«Свіржздець 2009» - або півсвята за помірну ціну ...

теґи: Замок Свірж, Свірж, фестиваль

СвіржЗвісно варто почати зі слів про те, що перший день концерту (31 липня) пройшов повністю за програмою, що грошей не вистачило через неочікувано малу кількість гостей, що на другий день концерти все ж таки теж відбулись ...

А от продовжуючи можна сказати про різне : по-перше, дивує що організатори не змогли розрахуватися з постачальником сценічного обладнання (компанія "Артмакс інжиніринг") та виконавцями (окрім Ніно Катамадзе та деяких гуртів) навіть за перший день фестивалю – і це при 5-6 тисячах проданих квитків із середньою ціною в 200 гривень, не враховуючи наметові квитки по 30 грн/людина, оренду наметів(100 грн з бажаючого), ВІП-квитки (800 грн) та гроші від продавців їжі і сувенірів, по-друге, більшість квитків було продано через каси тобто заздалегідь відомою була і кількість відвідувачів, і те скільки грошей вдасться на них заробити, по-третє, суботні виступи відбулися виключно завдяки самим виступаючим гуртам, компанії "Артмакс інжиніринг" та звукорежисерам, які пропрацювали до пізньої ночі «лише на волонтерських засадах та заради підтримки фестивального руху в Україні», – як сказав про це фронтмен гурту Mad Heads XL Вадим Красноокий.

Також цікаво, що підшефні гурти організатора (продюсерський центр Габрі), які за програмою мали виступати на другий та третій дні (Чарзілля, Конкорд) не стали займатися подібною благодійністю.

Більш за все дивує ситуація із боргом за сценічне обладнання та генератори. Абсолютно незрозуміло, як така велика та солідна компанія, як Артмакс погодилась здати в оренду обладнання без достатньої передоплати та належних гарантій, ще й людям, які не мають досвіду проведення навіть невеличких фестивалів не кажучи вже про такі масштабні, як той яким організатори намагалися зробити «Свірж ‘09». Відкритим лишається питання про долю грошей, отриманих організаторами – дивно, що при несплаті заборгованостей за звук та генератори, а також не виплачуванні гонорарів учасникам, грошей зідраних з гостей фестивалю не вистачило навіть на належне забезпечення наметового містечка водоюСвірж та дровами вже на другий день не кажучи і про третій – і це все при додатковій сплаті відвідувачами грошей за наметові квитки (по 30 грн з людини на три дні). Взагалі все це досить схоже на заздалегідь продуману та ретельно сплановану акцію по отриманню легких грошей і не зрозуміло хто був дійсним ініціатором цієї акції, а хто лише виконавцем.

Насправді, дуже приємно було б дізнатися, що все зовсім не так, як здається. Причому найкращим підтвердженням цього слугувало б повернення гостям принаймні половини грошей за квитки (і звичайні, і наметові). Приємним це було б тому, що загальне враження від фестивалю лишилося позитивним. Драйвовим був перший день, коли зарядом бадьорості і позитиву одночасно на двох сценах відкрили фестиваль грузинська зірка Ніно Катамадзе з гуртом INSIGHT (головна сцена) та харківський колектив Село і Люди (рок-сцена), не кажучи вже про фолк-сцену на якій, ще з обіду виступали польські та українські команди. Далі на головній сцені гарний настрій дарували команди Kroke, Little Cow, ОтВінта, Аулі Завершився концерт виступом німецьких діджеїв та дискотекою. В той же час рок-сцена пригощала слухачів сумішшю фолку, року, романтики та палких танцювальних мотивів, із родзинкою в особі Тараса Чубая та гурту Плач Єремії на останок. Другий день був днем коли організатори офіційно заявили про свою неспроможність продовжувати фестиваль, причому спочатку перестали постачати воду і дрова, потім почали розбирати сцени і тільки ввечері пояснили все гостям. Спочатку всім згадувалася доля фестивалю «Про Рок» – особливо насторожувала наявність нарядів міліції та навіть бійців підрозділу «Беркут». Заспокійливими були новини про перенесення виступів на фолкову сцену та продовження фестивалю силами Zdob Si Zdubкоманд, які погодилися виступати «нашару». Третій, він же завершальний, день проводився виключно гостями : спочатку збиралися дрова і складалися разом із сіном у великі ватри, далі робилися опудала організаторів після чого, одне було символічно спалено, а інше повішено. На завершення всі танцювали і співали пісні до самого ранку.

Після всього сказаного хочеться побажати організаторам усвідомити і проаналізувати їхні помилки і після цього вдало провести «Свірж 2010», про який вони вже почали говорити на своєму офіційному сайті.

Особливо хочеться подякувати тим, хто до глибокої ночі проводив «музичний марафон на волонтерських засадах», а саме командам Свята Ватра, Стрибожі Внуці, Гудаки, Самі Свої, PoliКарп, Mad Heads XL, Здоб ші Здуб, Figli di Madre Ignota, Singleton, Verlibena, ансамблю «Бачівчанка» та Енверу Ізмайлову і Саламат Садиковій.

Повний фотозвіт