Moby: Я виріс серед української культури, в США
9 червня за день до свого українського концерту американський музикант Moby дав прес-конференцію в Києві. Moby розповів про свій новий альбом, улюблену роботу, мінуси гастрольного життя та дещо про українську культуру.
Зокрема, від дав відповідь, чому одна з його пісень названа "Sevastopol". "Я жив в Нью-Йорку, в East Village, у мене був сусід українець. У тому районі є велика українська церква та музей української культури. І це місце, де я виріс. Мій улюблений бар називався "Одеса". І там є місце з назвою "Київ". З якихось причин East Village в Нью-Йорку стало дуже популярним для українських емігрантів. Тому у мене завжди було багато... українських друзів" – посміхаючись, розповідає Moby. "Моя знайома, яка живе в Брукліні, з Севастополя. Вона має картину Севастополя. І я подумав: мені дійсно подобається як ця назва звучить. І коли я пишу інструментальні пісні мені потрібно давати їм назви. Пісня Севастополь інструментальна і я дав їй назву в честь мого друга з Севастополя" – пояснив співак.
"Знаєте, що цікаво, в East Village є три різні українські магазини, і так дивно, що я виріс серед української культури, в США. Є багато місць в Америці, де є українська культура. На одній вулиці є магазин, де багато традиційних українських інструментів".
Під час свого минулого візиту Moby провів у Києві тільки один день, майже нічого окрім дощової погоди та концерту не запам’ятав. Цього разу музикант має пробути в столиці 3 дні. "Я хочу подивитись більше країну та саме місто" – розказав Moby про свої плани. Тим паче, погода цього разу сприятлива, що й зауважив музикант у своєму твіттері.
Moby приїхав до України в рамках туру на підтримку свого нового альбому "Destroyed". "Музика для нього була написана в готельних номерах пізно вночі. Всю музику записував я. Коли я сидів в готелях на столі, дивився у вікно на пусте місто, виглядало ніби всі вже сплять. Музика на записі має тишу. Я описав її як саундтрек до порожніх міст посеред ночі".
При цьому, життя в готельних номерах музикант вважає дивним образом життя. Адже перебуваючи в турі, вдома він залишає сім’ю та друзів. Проте Moby збирається створювати музику до кінця свого життя: "Я не думаю, що завжди матиму кар’єру, продаватиму записи, але я сподіваюся продовжувати створювати музику назавжди. Навіть якщо її ніхто не слухатиме, це те чим я хочу займатись в житті".
За словами музиканта, він протягом життя творив у багатьох жанрах: виріс, граючи класичну музику, потім був у панк-року гуртах та одного разу хіп хоп діджеєм. Moby пригадує початок своєї кар’єри та першу рекордингову компанію, з якою у нього був контракт: «Я був єдиним артистом, але вони дали мені різні імена, щоб це виглядало, ніби у них багато артистів пишуть пісні. Вони видавали альбом-компіляцію з 5-6 різними артистами, але це все був тільки я. І причина з якої я маю різні імена, просто, так я можу робити більше музики. Це вихід робити більше музики».
Зараз він не концентрується на тому, який жанр створює. "Я фокусуюсь, як музика впливає на мене емоційно. Чи це електронна музика, чи панк-рок, джаз чи класична. Я дійсно занепокоєний емоційним впливом музики".
"Моє завдання як музиканта – намагатись створювати музику, яку я справді люблю, і щоб інші люди також її полюбили. Моя мета – не продавати запис, не заробляти гроші, а тільки робити музику, яку я дійсно люблю".
Електронна музика подобається Moby через те, що він може створювати її самостійно. "Я єдина дитина в сім’ї, у мене немає братів та сестер, і я жив сам і дійсно люблю працювати сам, бо так я можу працювати більше. Коли ти граєш в групі ти завжди чогось чекаєш: чекаєш, щоб показати барабанщику, басисту. Коли ти робиш все сам – нікого не треба чекати. Коли о 3 ранку я вдома і хочу створювати музику, я тільки йду у свою студію і роблю музику".
Мистецтво оточувало Moby ще з дитинства: "Коли я підростав кожен у моїй сім’ї щось створював, мій дядько був фотографом, моя мама була музикантом. Я ріс, граючи музику, роблячи фотографії, малюючи картини, але також і пишучи доволі багато. Певний час я думав, що може буду журналістом. Я вивчав філософію в університеті, тому я думав бути професором філософії. Я завжди писав доволі багато».
Окрім творчої діяльності, музикант певний час був бізнесменом та мав ресторан і маленьке кафе в Нью-Йорку. «Ресторан досі там, але я не його власник тому, що мені не подобається бути бізнесменом, мені подобається створювати музику. Треба давати розумним людям робити бізнес, а я писатиму музику» – каже Moby.
Також він співпрацює з різними благодійними організаціями, такими як «Human Rights» та «Animal Rights». «Чому я роблю це, по-перше, мені подобається працювати на благодійність, але також моя сім’я виростила мене з переконанням, що гарне життя – це життя прожите, допомагаючи людям. Я не знаю, чи я роблю світ кращим. Проте, якщо я сиджу вдома і нічого не роблю, я не зроблю світ кращим. Але я виходжу у світ і намагаюсь працювати над питаннями, які важливі для мене. І є шанс що хоча б на трошки я зроблю світ кращим місцем» – поділився музикант.
При цьому Moby не просто допомагає тваринам, він жорсткий веган: «Я веган 25 років. Більшість моїх друзів їдять м'ясо – і це їхній вибір, я не засуджую їх. Але все дуже просто, я дуже люблю тварин і не хочу бути залученим до будь-якого процесу страждань тварин. Якщо я можу уникнути страждань, це добре. Але я нікого не засуджую, це тільки мій вибір».
Від розповіді про роботу та захоплення, поволі теми переходили до особистого життя музиканта. Moby з посмішкою відповідав на питання про його проблеми з алкоголем.
«Я живу в Нью-Йорку і бари там відкриті до 4 ранку. І кожен їде до Нью-Йорку, щоб випити і провести гарно час. Багато років я залишався допізна і пив. Це просто робити, коли тобі 20. Коли мені було 20, я залишався до 6 ранку і пив, пив, пив. І мав похмілля. Але в 45, коли я став дорослішим, похмілля стало довшим, довшим і довшим. І я зрозумів, що просто маю перестати пити» – пояснював музикант.
Зачіска – ще одна особиста тема. «20 років тому, коли я грав у панк-рок групах, я мав блакитне волосся, мав ірокез. Я думаю Всесвіт покарав мене за те, що я робив погано волоссю. І тому я більше не маю волосся. Я б з радістю мав багато волосся, але я просто не можу. Можливо, наука та технології зроблять краще, але зараз це все що я можу зробити».
Розкриваючись перед журналістам, музикант відповідав на всі питання, не уникаючи жодного гострого моменту, навіть сам завів розмову про своє ставлення до політичної системи США, назвавши її дивною, а самих американців – неосвіченими. «Америка неймовірно провінційне і неосвічене місце. Я знаю, що матиму проблеми через те, що кажу це. Більшість американців досі вірять, що Земля була створена за 7 днів, деякі американці вірять, що вона пласка, деякі американці вірять, що Садам Хусейн стояв за 11 вереснем. Багато неосвіченості. Ми маємо дуже неосвічених політиків».